З ЯКОГО ВІКУ ГОВОРИТИ З ДИТИНОЮ ПРО КІБЕРБЕЗПЕКУ ТА ЯКІ ПРАВИЛА ВСТАНОВИТИ
Починати говорити з дітьми про кібербезпеку потрібно одразу, коли ви даєте їм користуватися телефоном чи комп’ютером. У когось це може бути в 3 роки, у когось – у 7. Однак треба врахувати, що дитина, яка не має гаджета, може контактувати з тими, у кого він є. І тоді про це також треба говорити.
Як учителі, так і батьки можуть обговорити з дітьми такі правила в кіберпросторі:
· Ти спілкуєшся не з пристроями, а все ж таки з людьми через пристрій. На іншому боці може бути хто завгодно, навіть якщо тобі пише хтось, хто здається знайомим.
· Те, що ти розмістиш в інтернеті чи відправиш у повідомленні, автоматично стає не твоїм. Тому треба донести дитині, що таке цінна
інформація та чому її не варто нікому надсилати.· Усе, що ти отримав, але не очікував отримати, – підозріло. Тебе можуть обманути.
· Безплатний сир – лише в мишоловці. Гроші просто так не даються. Якщо в тебе є потреба в грошах, краще скажи про це дорослим, яким довіряєш.
· Якщо ти в чомусь сумніваєшся, проконсультуйся зі мною, дорослим.
· Ще одним правилом може бути, наприклад, не натискати (або не тицяти) на сайти з доменом “.ru”.
ЯКІ МАТЕРІАЛИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ НАВЧИТИ ДІТЕЙ ПРАВИЛ КІБЕРБЕЗПЕКИ
У пригоді стануть:
1. Блог “Хакер, що біжить“, який веде експерт із кібербезпеки Володимир Стиран. Він ділиться досвідом і дає корисні поради. Наприклад, тут і тут він описує загальні та детальні правила, як не стати кібержертвою.
Ідеться про підозрілі посилання та пристрої, як вигадати надійний пароль, чому його варто тримати в секреті, навіщо потрібна двофакторна автентифікація, які месенджери безпечні, як працює шифрування даних, чому потрібно встановити антивірус, навіщо робити резервні копії, що таке мобільна безпека та як із нею бути тощо.
2. Онлайн-курс “Основи кібербезпеки для школярів”, створений CRDF Global в Україні у співпраці з ГО “Смарт Освіта” та Technomatix. Він повністю безплатний та скоро буде у відкритому доступі. Слідкуйте за оновленнями на сайті “Нова українська школа” – ми повідомимо, як тільки він стане доступним.
Цей курс допоможе відрізнити правду від фейків, розкаже, з ким спілкуватися в інтернеті безпечно, а хто – насправді кіберзлочинець.
А ще під час проходження курсу діти дізнаються про те, як захистити гаджет, як шукати безпечні відео та інформацію в інтернеті, якою інформацією можна ділитися, про SMS-шахрайство, цифрові сліди, онлайн-ігри та офлайн-проблеми, безпеку комп’ютера, фейки і як їх розпізнати, як захистити інформацію, про що розповідають акаунти, більше про соціальні мережі, загрози інформаційного простору, соціальну інженерію, заробіток в інтернеті, онлайн-ігри, основні помилки користувачів та можливі наслідки, типи шкідливих програм, основні правила захисту інформації, що робити, якщо кіберзлочин усе-таки стався, та багато іншого.
Он-лайн урок з кібербезпеки "Я. Безпека. Кіберпростір".
Кібербезпека під час війни: як захистити інформацію та пристрої?
Профілактика дитячих інтернет-злочинів. Недопущення участі неповнолітніх у наданні будь-якої інформації ворогу.
ПЕРЕДАЧА ТАЄМНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ЗЛОЧИНЦЯМ (НАВЕДЕННЯ НА ОБ’ЄКТИ ДЛЯ АВІАУДАРІВ) АБО ІНШІ ЗЛОЧИННІ ДІЇ ЗА ГРОШІ ЧОМУ ДІТИ ЦЕ РОБЛЯТЬ?
“Популярність” серед однолітків та відчуття “особливості”, коли дитину обрали для виконання ніби надважливого та таємного завдання; шантаж злочинцями: часом злочинці можуть погрожувати дитині завдати шкоду їй чи її близьким, якщо дитина не виконає певне завдання; віра в безкарність: злочинці можуть казати дитині, що їй нічого не загрожує, якщо вона зробить таке завдання, адже вона дитина. Насправді, існує відповідальність за такі дії по ст. 113 Кримінального кодексу України. Бажання заробити гроші, адже доволі часто злочинці пропонують кошти за виконання таких завдань.
НА ЩО НАГОЛОШУВАТИ ПІД ЧАС БЕСІДИ З ДІТЬМИ?
Перед тим як щось поширити, написати людині в приватні повідомлення чи виконати завдання з мережі подумай, чи це ніяким чином не може нашкодити тобі чи твоїм рідним, як це може впливати на твоє майбутнє.
Якщо дитину додали у секретний чат чи пропонують зробити
таємне завдання, особливо під час війни, це є небезпечним. Важливо про це повідомити дорослим, яким дитина довіряє.Дорослі люди мають просити дорослих про допомогу, а не дітей.
Важливо дитині ділитись з дорослими про те, що трапляється з нею в мережі, особливо, коли це викликає неприємні передчуття чи дитина не може одразу визначити, як вчинити.
ЯК ЗАХИСТИТИ ДИТИНУ ВІД СХОЖИХ РИЗИКІВ?
Обговорювати з дітьми те, що пошук фінансів - це завдання дорослих людей. В той самий час завдання дітей - здобувати освіту. Так, в нашій країні війна, яка вплинула на кожну людину, на фінансову спроможність родин. У масштабних кризових ситуаціях люди втрачають роботу. Але це не означає, що так буде завжди.
Нагадувати про обов’язкові правила поведінки в Інтернеті:
- Не поширювати особисті дані (повне ім’я, номер мобільного телефону, адресу, паролі від своїх профілів) в Інтернеті.
- Не переходити за посиланнями, що надіслані з невідомих джерел у приватне повідомлення, в месенджер або на пошту.
- Не спілкуватись з тими, кого не знаєш в реальному житті. Особливо, якщо користувач наполегливо проситься в “друзі”.
- Звертатись до батьків чи вчителів, якщо хтось веде себе агресивно чи неприйнятно в мережі.
- Пам’ятати, що після поширення фото чи відео матеріалів втрачається контроль над ними.
- Закрити свої акаунти в соціальних мережах, щоб незнайомці не могли переглядати вміст сторінки та писати дитині. А в друзі додавати лише тих, кого дитина знає в житті.
В разі, якщо дитина помітила, що спілкується зі злочинцем, то важливо зробити скріншот такої переписки, заблокувати користувача, щоб він не зміг і надалі писати дитині, а також не відповідати на повідомлення від незнайомих користувачів.
Важливо звернутись до правоохоронних органів, наприклад, написавши електронного звернення до кіберполіції: callcenter@cyberpolice.gov.ua
Для видалення контенту, який зображає насильство над дитиною, важливо скористатись порталом - https://report.iwf.org.uk/ua
Комментариев нет:
Отправить комментарий